Oleje

Świat oleju silnikowego

Oleje silnikowe Bardahl to wyjątkowo dobre smarowanie samochodu, motocykla, ciągnika skutera itp. Nasze oleje dostępne są w różnych rodzajach, lepkościach oraz w różnych pojemnościach. Dla wielu z nas jest to jednak produkt, przy którym mamy wiele pytań. Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna? Jaki jest właściwy olej silnikowy do mojego silnika? API i ACEA?

 

Jaka dokładnie jest funkcja oleju silnikowego?

  • Olej silnikowy zapewnia smarowanie między tłokami i cylindrami
  • Olej silnikowy obniża ciepło pochodzące z procesu spalania
  • Olej silnikowy pozwala uniknąć kontaktu kilku ruchomych części 

 

Jak rozpoznać jakość oleju silnikowego?

Jakość oleju silnikowego jest wskazywana przez międzynarodowe standardy API i ACEA oraz producentów samochodów.

 

Co oznacza API?

API oznacza: American Petroleum Institute. Jest to amerykański instytut, który wskazuje jakość ropy. API pozwala odróżnić silniki benzynowe od silników Diesla. Silniki benzynowe oznaczane są literą "S", natomiast silniki Diesla literą "C". Drugi znak oznacza poziom jakości, np. przy oznaczeniu jakości przy oleju do silnika benzynowego SL lub Diesla CF. Im dalsza litera alfabetu tym wyższa jakość oleju.

 

Co oznacza ACEA? 

ACEA oznacza: Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (Association des Constructeurs Europeens d'Automobile). Nazwa jakości ACEA istnieje w postaci litery z numerem. Silniki benzynowe oznaczone są literą "A", lekkie silniki Diesla oznaczono literą "B", silniki Diesla z filtrem cząsteczek stałych "C" i silniki wysokoprężne oznaczone literą "E". Liczba wskazywana za literą np. B3, oznacza poziom jakości. Im wyższa liczba tym wyższa jakość. 

 

Jak wybrać właściwy olej silnikowy?

W instrukcji obsługi samochodu możemy znaleźć jakiego rodzaju oleju silnikowego, silnik lub skrzynia potrzebuje.

 

Co to jest lepkość i jak ją rozpoznać w oleju silnikowym?

SAE (Society Automotive Engineers) jest to międzynarodowy instytut, który opracował standard lepkości oleju silnikowego. Lepkość oleju silnikowego została ustalona dla niskiej i wysokiej temperatury. Oleje o niskiej lepkości są rzadkie natomiast o wysokiej lepkości - gęste. Oznakowanie olejów wygląda w następujący sposób: 5W30, 10W40, 15W40, 20W50. Im niższa liczba z przodu oznakowania, tym olej jest rzadszy w niskiej temperaturze (bardzo ważne przy tzw. zimnym starcie). Natomiast druga liczba po znaku W im jest wyższa, tym olej jest gęstszy przy wysokich temperaturach silnika (bardzo ważne w lecie). Ogólna zasada: im wyższy numer SAE tym wyższa lepkość oleju. 

 

Zalety syntetycznych olejów silnikowych

Oleje silnikowe są rzadsze co oznacza, że przy tzw. zimnym starcie smarują szybciej blok silnika. Dzięki szybkiemu smarowaniu zmniejsza się zużycie silnika, także przyczynia się do niższego spalania. Syntetyczny olej silnikowy zapewnia bardziej stabilne warunki termiczne co za tym idzie pozwala na rzadsze wymiany oleju. Jest więc bardziej ekologiczny. Proszę jednak pamiętać, że informacje na temat zmiany oleju znajdują się w książce pojazdu. 

 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl